Fundamental

Fundamental Eğitim (Temel Eğitim)

Ericksonian Hipnoterapi’ nin ne olduğu ve özellikle kişilerin transa nasıl gireceği konusunda odaklanmaktadır.
Uygulamalı olarak verilen eğitimde Erickson’ un 2 videosu ve bir örnek olayı detaylı olarak işlenmektedir.

İşlenecek Diğer Konular

 • Ericksonian Hipnoterapi nedir?
 • Transa girmek nedir / Nasıl yapılır?
 • Hipnotik dil / nasıl kullanılır?
 • Dolaylı telkinler nedir / nasıl uygulanır?
 • Metaforlar nasıl kullanılır?

Erickson İstanbul

 

 

ERICKSONIAN HİPNOTERAPİ SEMİNERİ-TEMEL EĞİTİM

Seminer Konusu

Ericksonian Hipnoterapi – Temel Eğitim

Seminer Tarihi

26-27 Haziran​​ ​​ ve​​ 2-3-4 Temmuz​​ 2021 tarihlerinde

(5 tam gün 10:00 -16:45 saatleri arasında)

Kimler Katılabilir

Psikiyatrist, psikolog ve psikolojik danışman (ruh sağlığı alanında 2 yıllık terapi deneyimi veya yüksek lisans programına devam/tamamlamış olma şartı aranacaktır.) hekim ve diş hekimlerine ve genel psikolojide yüksek lisansını tamamlamış olan meslek guruplarına yöneliktir.  Bu nedenle kayıt esnasında diploma fotokopisi istenecektir.

 

Eğitim Konuları

 • Hipnoterapi – Büyük resim

 • Hipnoza sokma – Gözlemsel süreçler

 • Temel hipnoza sokma – Telkin dili

 • Doğal ve dolaylı yaklaşımlar

 • Hipnoza sokma stratejileri ve mevcut stratejilerin reorganizasyonu

 • Hipnotik dil

 • Dolaylı İletişim

 • Hipnozun temel stratejileri

 • Tedavi planlama ve entegrasyon

 • Erickson’u iş başında izleme

Eğitim Yeri

ELITE WORLD ASIA

İnönü Caddesi No: 22 Küçükyalı – Maltepe – İstanbul / Türkiye

Tel:0 216 458 90 00 Faks:0 216 458 90 01

E-mail:infoasia@eliteworldhotels.com.tr

Ücret

Kdv dahil 1357.-TL

Kredi kartı ile ödeme yapmak ve taksit seçenekleri için lütfen​​ tıklayın

*Tamer Dövücü’nün kurucu başkanlığını yürüttüğü Erickson Institute of İstanbul, çağdaş hipnoz ve kısa süreli tedavinin atası sayılan Milton H. Erickson’un öğreti, teknik ve felsefesini Türk rofesyonellerle paylaşıyor. Erickson’un öğretim modeli, danışanlarının güçlü yönlerini sorgulama​​ yoluyla ortaya çıkarmak esasına dayanıyor ve Erickson felsefesi uyarınca ticari amaçla verilmiyor. Bu nedenle eğitim ücretleri asgari seviyede tutuluyor. Eğitim sonunda katılım belgesi verilmektedir.

 

Bilgi ve kayıt için:​​ 

Tülin Dövücü

Mail:​​ tulin@optimumdengemodeli.com

Tel: 0549 721 61 81

Web:​​ www.ericksonistanbul.com

 

 

Ericksonian Hipnoterapi Nedir?

Ericksonian Hipnoz, Milton Erickson tarafından geliştirilen hipnozun adıdır. Geleneksel hipnozdan temel farkları şunlardır.

 

A.) Uyarlama :​​ Erickson her danışanı için ayrı yöntemler kullanmaktadır. Her danışanın davranış yapısı, ruh hali, problemi, kişilik özellikleri, düşünce sistemi ve bilinçdışı uygulamalara yatkınlığını göz önüne alarak terapi​​ sırasında kişiye özgü uygulama yapabilmektedir. Bu oldukça zor ama etkili bir yöntemdir.

Uyarlama (utilization) yöntemiyle danışanın bir direnci (örneğin olaylara kolayca boşverebilen biri olması) tedavide bir araç olarak kullanılabilmektedir. (Örneğin endişelerini boş verebilecek hale gelmesi)

Bu durum danışanın terapi ofisine getirdiği malzemenin (bu durumda alışkanlıklar) terapist tarafından kolayca kullanılabilmesini ve çok hızlı sonuç alınmasını sağlar.

 

B.) Milton Model (Hipnotik dil) :​​ Her sözcük, cümle ve gramer yapısının nörolojiyle bağlantılı olduğunu keşfeden Erickson, kendine özgü ve bilinç dışına doğrudan hitap eden bir dil geliştirmiştir. Bu şekilde konuştuğunda kişiyle çok daha derin bir iletişim kurabilmekte ve çok daha hızlı sonuç alabilmektedir.

Kendine özgü yaklaşık 20 grammer yapısından oluşan bu dilde ustalaştığında sadece konuşarak bile insanları transa sokmak mümkündür.

 

C.) Dolaylı Telkinler :​​ Geleneksel hipnoz danışana doğrudan telkin vermeye dayalıdır. (sigaradan nefret edeceksin…. Bir daha içmeyeceksin vb.) Telkine açık insanlarda (genel nüfüsün % 20 – 30’ u) bu etkili olabilmektedir. Ancak dürtülerin yüksek olduğu durumlarda ve telkine yatkın olmayan kişilerde etkili olmamaktadır.

Ericksonunun geliştirdiği dolaylı telkin kalıpları, özellikle hipnotik bir dille birlikte kullanıldığında çok daha etkili olabilmektedir.

 

D.) Diğer Farklar :​​ Erickson hipnozla ilgili yüzlerce bilimsel araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonunda elde ettiği bilinç dışının yapısına ait bilgileri psikoterapi’ de kullanmaya başlamıştır. Bu stratejiler, hastayla iletişim kurma şekilleri, psikoterapi’ ye bakışı, terapist’ e bakışı zaman içinde ayrı bir psikoterapi dalına dönüşmüştür.