Temel Eğitim – Duyuru

Temel Eğitim (Fundamental) Ericksonian Hipnoterapi

Eğitim Tarihi:
10-11 ve 17-18 Şubat 2024

Eğitim Yeri:

FMV Işık Üniversitesi Ayazağa/Maslak Kampüsü

Kimler Katılabilir:
Psikiyatrist, psikolog ve psikolojik danışman (ruh sağlığı alanında 2 yıllık terapi deneyimi veya yüksek lisans programını tamamlamış olma şartı aranacaktır.). Tıp doktorlarına, diş hekimlerine ve genel psikolojide yüksek lisansını tamamlamış olan meslek guruplarına yöneliktir.

Bilgi ve Kayıt İçin
Tülin Dövücü
0549 721 61 81

Değerli hekim ve terapistler,

Dünyanın en iyi terapisti olarak kabul edilen Milton H. Erickson’un öğreti, teknik ve felsefesini Türk uzmanlarla paylaşmak amacıyla kurulan Erickson Institute of İstanbul, ‘Ericksonian Hipnoterapi’(*) temel eğitimini düzenliyor. Erickson Institute of İstanbul, merkezi Phoenix’te bulunan ve dünyada 149 enstitü ile temsil edilen Erickson Vakfı’nın öğretilerinin Türkiye’deki eğitimini vermeye yetkili tek akredite kurum konumunda bulunuyor. Milton H. Erickson ve Hipnoterapi konusunda daha ayrıntılı bilgiye http://www.optimumdengemodeli.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

ABD’deki Erickson Enstitüsü Başkanı Jeffrey K.Zeig 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011,2012 ve 2013 ,2014 ve 2015 yılındaki eğitimlerimize katılmış ve süpervizyon vermiştir.

Psikiyatrist, psikolog ve psikolojik danışman (ruh sağlığı alanında 2 yıllık terapi deneyimi veya yüksek lisans programına devam/tamamlamış olma şartı aranacaktır.) hekim ve diş hekimlerinin katılabildiği eğitime ilişkin detaylar aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Saygılarımla,

Tamer Dövücü

Erickson Institute of İstanbul Kurucu Başkanı


Ericksonian Psikoterapi Nedir?

Ericksonian Hipnoz, Milton Erickson tarafından geliştirilen hipnozun adıdır. Geleneksel hipnozdan temel farkları şunlardır.

A.) Uyarlama: Erickson her danışanı için ayrı yöntemler kullanmaktadır. Her danışanın davranış yapısı, ruh hali, problemi, kişilik özellikleri, düşünce sistemi ve bilinçdışı uygulamalara yatkınlığını göz önüne alarak terapi sırasında kişiye özgü uygulama yapabilmektedir. Bu oldukça zor ama etkili bir yöntemdir.
Uyarlama (utilization) yöntemiyle danışanın bir direnci (örneğin olaylara kolayca boş verebilen biri olması) tedavide bir araç olarak kullanılabilmektedir. (Örneğin endişelerini boş verebilecek hale gelmesi) Bu durum danışanın terapi ofisine getirdiği malzemenin (bu durumda alışkanlıklar) terapist tarafından kolayca kullanılabilmesini ve çok hızlı sonuç alınmasını sağlar.

B.) Milton Model (Hipnotik dil) : Her sözcük, cümle ve gramer yapısının nörolojiyle bağlantılı olduğunu keşfeden Erickson, kendine özgü ve bilinç dışına doğrudan hitap eden bir dil geliştirmiştir. Bu şekilde konuştuğunda kişiyle çok daha derin bir iletişim kurabilmekte ve çok daha hızlı sonuç alabilmektedir. Kendine özgü yaklaşık 20 gramer yapısından oluşan bu dilde ustalaştığında sadece konuşarak bile insanları transa sokmak mümkündür.

C.) Dolaylı Telkinler: Geleneksel hipnoz danışana doğrudan telkin vermeye dayalıdır. (sigaradan nefret edeceksin… Bir daha içmeyeceksin vb.) Telkine açık insanlarda (genel nüfüsün % 20 – 30’ u) bu etkili olabilmektedir. Ancak dürtülerin yüksek olduğu durumlarda ve telkine yatkın olmayan kişilerde etkili olmamaktadır.  Ericksonunun geliştirdiği dolaylı telkin kalıpları, özellikle hipnotik bir dille birlikte kullanıldığında çok daha etkili olabilmektedir.

D.) Diğer Farklar: Erickson hipnozla ilgili yüzlerce bilimsel araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonunda elde ettiği bilinç dışının yapısına ait bilgileri psikoterapi’ de kullanmaya başlamıştır. Bu stratejiler, hastayla iletişim kurma şekilleri, psikoterapi’ ye bakışı, terapist’ e bakışı zaman içinde ayrı bir psikoterapi dalına dönüşmüştür.


Bilgi ve Kayıt İçin

Tülin Dövücü
0549 721 61 81

www.optimumdengemodeli.com

tulin@optimumdengemodeli.com