Tamer DÖVÜCÜ

Erickson Institute of İstanbul’un Kurucu Başkanı Tamer Dövücü eğitimle ilgili şu bilgileri vermektedir.

Türkiye’de Ericksonian Hipnoterapi eğitimleri 2006 mayıs ayında 4. defa temel düzey, sonrasında da 3.kez orta ve ileri düzey olarak düzenlenecektir.
Bu eğitimler ticari amaçla verilmemektedir. Erickson felsefesine de bu durum uygun değildir. Bu nedenle eğitim ücretleri asgari seviyelerdedir.
Türkiye’de bu eğitimi vermeye tek akredite kurum Erickson Institute of İstanbul’dur. Türkiye’de Erickson Enstitüsü adı altında eğitim verdiğini iddia eden yabancı kurumlar veya kişiler mevcuttur. Bunlar gerçeği yansıtmamakta ve tamamen ticari yaklaşmaktadırlar. İnternetten www.erickson-foundation.org sitesine girerek bu tür kişilerin doğruluğu kontrol edilebilir.

  • Dünyanın en iyi terapistlerinden kabul edilen Erickson Enstitüsü Başkanı Jeffrey K.Zeig da Ocak 2006 da Türkiye’ye ilk kez gelmiş, eğitim ve süpervizyonlara katılmıştır. Kasım 2006’da ikinci kez gelip, yine bu eğitimlerde yer alacak ve doğrudan süpervizyon verecektir.
  • Bu eğitimlere sadece doktor, diş hekimi, yüksek lisans yapmış veya yapıyor olan psikologlar katılabilir.
  • Erickson Institute of İstanbul’un amacı dünyanın en iyi terapisti kabul edilen Milton H.Erickson’un öğreti, teknik ve felsefesini Türk uzmanlara tanıtmaktır, paylaşmaktır.
  • Dünyada hiçbir Erickson Enstitüsü hipnoterapi sertifikası vermez. Yeditepe Üniversitesi ve Erickson Institute of İstanbul’un ortak düzenlediği katılım belgeleri eğitim sonunda verilmektedir. Bu tür katılım belgeleri ABD’de kredi olarak geçerlidir.